W całym procesie logistycznej obsługi istotne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie towarów do transportu morskiego, obejmujące nie tylko dopełnienie wszystkich niezbędnych kwestii formalnych, ale i pakowanie ładunków. To ważny etap głównie dlatego, że drogą morską można przewozić wiele typów ładunków, ale również ich duże ilości, minimalizując przy tym koszty eksploatacyjne.

Pakowanie ładunków w transporcie morskim – główne wyzwania

Towar przeznaczony do transportu morskiego musi być odpowiednio przygotowany. Warto wziąć pod uwagę nie tylko jego bezpieczeństwo, ale również fakt, że cała podróż morska zwykle zabiera stosunkowo dużo czasu. Opakowanie musi być solidne, trwałe i odporne na szereg czynników zewnętrznych, w tym uszkodzeń mechanicznych. Powinno zabezpieczać ładunek przed wpływem specyficznych warunków atmosferycznych, jakie panują na morzu, w tym dużą wilgotnością, znacznymi dobowymi różnicami temperatur, częstego braku przepływu powietrza czy wysokiego zasolenia atmosfery. Te wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę, dobierając opakowania.

Standardowo towary umieszczane są w skrzyni, a następnie w kontenerze. W ten sposób zminimalizowane jest ryzyko ewentualnego przemieszczania się ładunków. W przypadku większości towarów konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia wewnątrz kontenera. Najczęściej opakowania tego rodzaju wykonane są z folii PE lub folii aluminiowej. Tego rodzaju materiały zapewniają przede wszystkim zabezpieczenie przeciwwilgociowe.

Konieczne jest również zastosowanie rozwiązań, które zapewnią ładunkowi w kontenerze stabilność (w szczególności, gdy skrzynie w kontenerze ustawiane są piętrowo).

Bardzo ważnym etapem przygotowań ładunków do transportu morskiego jest również oznaczenie przesyłek. Każdy towar powinien być oznaczony, jednak szczególnego oznakowania wymagają przedmioty kruche i wrażliwe na ewentualne wstrząsy. W tym przypadku należy zadbać nie tylko o zastosowanie solidnych opakowań, ale i umieszczenie takich ładunków w odpowiednich pozycjach, zapewniających im stabilny i bezpieczny transport.